Hasiči zachránili v Bašce salašnického psa z ledového bazénku

Typ zásahu: Záchrana osob a zvířat

V sobotu 25. 12. 2021 obvdržela naše jednotka zprávu o výjezdu k záchraně tonoucího psa z bazénu. Nedobrovolnou koupel v sousedovic ledovém bazénku absolvoval bernský salašnický pes, který se chtěl snad jen proběhnout svátečním večerem Božího hodu vánočního po obci Baška, a vyběhat tak laskominy, které o svátcích dostával. Zhruba už po 20 minutách jej z mrazivého vězení zachránili profesionální hasiči (HZS MSK) z Frýdku-Místku, posléze přijeli na pomoc i dobrovolní hasiči z Bašky.

Pes v nejlepších zvířecích letech utekl kolem sobotní 21. hodiny od „svého“ rodinného domu k sousedům naproti přes ulici, kde se propadl na zahradě do bazénu s tenkou vrstvou ledu, který se pod ním samozřejmě pěkně probořil. Marně se pokoušel dostat zpět nahoru přes hradbu kluzkých namrzlých stěn.

Hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) z nedalekého Frýdku-Místku měli připraveno několik variant záchrany – hadici k zachycení zmrzlého pejska, smyčku s karabinou, byli připraveni i sami skočit do vody. Nakonec jim stačily silné paže, salašnický pes, čekající u bazénového žebříku, se nechal velmi ochotně zachránit.

Hasiči ho pak přikryli dekou, ať mu není zima, a snažili se ho podržet poblíž, protože měl i přes konejšivá slova zachránců snahu utéci, jen co trochu pookřál. „Nenechal se chytit ani do odchytové smyčky kolegů z Bašky, takže jsme ho drželi na místě jen vřelým slovem,“ poznamenal velitel zásahu.

 Pes se domáhal vniknout na dvorek správného domu, jenže vrátka byla zavřená a majitelé nebyli doma. Ale ihned byli zavoláni a do deseti minut si psa odváděla majitelka – pomocí smyčky s karabinkou, vypůjčené od hasičů.

Video ze zásahu (HZS MSK): https://youtu.be/QjS5e_Lo04Q

Potřebujete hasiče? Volejte

150

O nás

Sbor dobrovolných hasičů z Bašky a Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Bašky.


SDH Baška
Baška 306, 739 01 Baška
731 414 489
sdh@hasici-baska.cz

 

Naši partneři

Za podporu Sboru dobrovolných hasičů z Bašky děkujem těmto partnerům.

Obec Baška
MSK
IPH
DEVA
Ferrit